Джесика Стенсън печели маратона, докато златната треска на Игрите на Британската общност в Австралия продължава | Игрите на Британската общност 2022 г

Усмивката на Джесика Стенсън беше ярка като Игрите на Британската общност златен медал, който тя спечели в събота въпреки изтощителната природа на трасето на маратона в Бирмингам.

34-годишната състезателка, която спечели един от петте златни медала на Австралия в събота, разби сърцата на своите съперници в стремглаво бягане за най-големия триумф в кариерата си.

Мадисън де Розарио продължи доминацията си в състезанията с инвалидни колички, Катя Дедекинд постави първия световен рекорд на тези игри, състезателките на свободния стил при жените записаха огромна победа в щафетата, а женският отбор на Австралия по ръгби 7 записа голяма победа над Нова Зеландия сред още един натоварен ден в Бирмингам.

Но известността на триумфа на Стенсън, сграбчен с голяма смелост през сърцето на Бирмингам, е друг определящ момент в гордата история на Австралия на маратона.

След като разтърси защитаващата титлата на Намибия Хелалия Йоханес и след това кенийката Маргарет Муриуку с около 5 км преди, Стенсън решително се изкачи нагоре към Виктория Скуеър.

Вдъхновяващ я беше споменът за нейния идол Керин Маккан, златен медалист от Мелбърн през 2006 г., който трагично почина от рак две години след нейния героичен последен успех в MCG.

„Помислих си за последните километри на Керин в онази битка срещу кенийската жена, когато влезе в MCG“, каза тя. „Цялата тази история наистина се превръща в сила, която можем да използваме, за да се опитаме да продължим тази история. Толкова много исках да направя Австралия и моя екип за поддръжка горди днес.”

Стенсън се наслаждава на момент със сина си Били. Снимка: Дарън Ингланд/EPA

Бягайки 2:27.31, за да спечели с 29 секунди, Стенсън е първата жена, спечелила медал в три маратона на Игрите на Британската общност след усилия за бронз в Глазгоу и на Голд Коуст.

В полезрението на финала Стенсън имаше достатъчно време да каже „благодаря“ на привържениците, които по-рано аплодираха де Розарио за победата в женския маратон на инвалидни колички T53/54.

Стенсън, която стана шестата австралийка, спечелила маратона в последните 10 издания, беше посрещната на финала от двегодишния си син Били.

„Вашата перспектива се променя. Правя това, защото мога. Това е привилегия“, каза тя. „Чувствам се пълноценен така или иначе и всичко тук е просто бонус. Някак намалява напрежението. Това е бонус.”

Нейният триумф е на устойчивост. Тя се възстанови от близките пропуски и е по-добра от всякога. Дори скорошен пристъп на Covid-19 не можа да я лиши от момент, определящ кариерата й.

Стенсън каза, че принудителната почивка може да й е била от полза, тъй като се е чувствала силна по време на маратона, в който сънародниците Елоиз Уелингс и Шинейд Дайвър завършиха четвърти и пети.

Както се очакваше, де Росарио беше с класа над полето, печелейки с повече от три минути при време от 1:56.

Но трикратната златна медалистка от Игрите на Британската общност каза, че това е едно от най-трудните й състезания. Тя се удари в стената на 27 км, описвайки криволичещото, хълмисто трасе като сложно и трудно.

Де Розарио също успя въпреки щетите, които нейната инвалидна количка понесе по пътя за Бирмингам, с някои бързи домашни корекции, необходими преди маратона.

Електротехникът Лиъм Адамс също пробяга смел маратон, задавайки бързо темпо през първата половина на състезанието, преди да завърши не много зад бронзовия медалист на четвърта позиция.

Мадисън де Розарио печели злато в маратона T53/54 за жени.
Мадисън де Розарио печели злато в маратона T53/54 за жени. Снимка: Дарън Ингланд/EPA

„Надяваме се, че всички воини през уикенда, всеки, който е работил от девет до пет, който се бори с начина на живот, свързан с работа, може да погледне това и да намери малко вдъхновение“, каза той.

Дедекинд, 20-годишна, която е сляпа с дясното си око и има ограничено зрение в лявото си око, постави нова световна марка от 26,56 секунди, когато лесно спечели 50 метра свободен стил S13.

„О, уау, това е черешката на тортата“, каза тя. “[It is] първият ми световен рекорд на дълга дистанция и да го направя на Игрите на Британската общност, където това е първото състезание по визия за параатлети, поканени [to] е доста вълнуващо.”

Трикратна параолимпийска бронзова медалистка, тя спечели същото състезание на скорошното световно първенство и се стреми да се подобри още повече с оглед на параолимпийските игри в Париж.

Ема Маккеон, която вече има 10 златни медала от Игрите на Британската общност, закотви Австралия към победата с почти шест секунди в щафетата 4×100 метра свободен стил.

Кайл Чалмърс поведе у дома Австралия в мъжкия еквивалент, за да завърши нощта в басейна. Златото в щафетата 4×100 м при мъжете беше 13-ият златен медал за Австралия, която е с шест пред втората Нова Зеландия.

Мади Уилсън, Шайна Джак, Моли О'Калагахан и Ема Маккеон спечелиха златото в щафетата 4х100 метра свободен стил за жени.
Мади Уилсън, Шайна Джак, Моли О’Калагахан и Ема Маккеон спечелиха златото в щафетата 4х100 метра свободен стил за жени. Снимка: Дейв Хънт/AAP

Женският представител по ръгби 7 Мадисън Леви отбеляза хеттрик при поражението на Австралия със 17-12 от Kiwis на полуфинала. Тя беше разбираемо развълнувана да организира плейоф за златен медал срещу Фиджи, който победи австралийците в групова игра.

„Да преодолеем нашите съседи е доста вълнуващо и да сключим сделката с последния опит беше фантастично“, каза тя.

Отборът по художествена гимнастика на Австралия показа страхотно представяне, за да завърши втори след Англия, изтласквайки страната домакин докрай с отлично представяне. Джорджия Годуин се класира на трето място в резултатите от многобоя след английските гимнастички Алис Кинсела и Ондин Ашампонг.

Сред австралийците, които завършиха на подиума в събота, бяха Мейв Плуф, сребърна медалистка в индивидуалното преследване на 3000 метра, и Маккеон, който бе победен на 100 метра бътерфлай от канадката Маги Макнейл, докато Брендън Смит завърши втори на 400 метра индивидуално.

Илайджа Уинингтън (200 м свободен стил), Челси Ходжис (50 м бруст), Джейкъб Темпълтън (S13 50 м свободен стил), Бриана Тросел (100 м бътерфлай) и Брадли Удуърд (100 м гръб) спечелиха бронзови медали.

На друго място, Hockeyroos победиха Кения с 8-0, за да започнат кампанията си за връщане на златния медал след поражение на Голд Коуст преди четири години, като капитанът Кейтлин Нобс отбеляза хеттрик. Австралийците стигнаха до полуфиналите на Световното първенство в Испания по-рано през юли и Нобс вярва, че тяхната форма е била забелязана от съперниците.

Австралия също се радва на дебютен успех в мъжкия баскетбол 3×3, нововъведен спорт за това издание на игрите, когато победи Тринидад и Тобаго с 21-6.