Ема МакКеон става най-успешният спортист от Игрите на Британската общност с 11-ти златен медал | Игрите на Британската общност 2022 г

Ема Маккеон записа името си в историческите книги като най-успешната спортистка в Игрите на Британската общност история, след като спечели 11-ия си златен медал на 50 метра свободен стил за жени, докато австралийската женска щафета 4×200 метра свободен стил постави Бирмингам световен рекорд.

Австралия затвърди позицията си на върха на таблицата с медали в третия ден с още девет златни медала в ръгби 7, гимнастика, плуване и колоездене на писта, за да повиши общия брой на страната до 22 златни медала – двойно повече от страната домакин Англия на второ място.

В зашеметяващо представяне в Sandwell Aquatics Center, Ариарне Титмус постигна най-бързия в историята раздел на 200 метра свободен стил за жени, за да закотви австралийския щафетен отбор Мади Уилсън, Киа Мелвъртън и Моли О’Калахан до златото за световен рекорд от седем минути и 39,29 секунди .. и по-добра оценка от 7:40.33, поставена от Китай на Олимпиадата в Токио.

А световната рекордьорка на 100 метра гръб за жени Кейли Маккеоун спечели петата си дисциплина.

Ариарне Титмус е поздравен от съотборниците Мади Уилсън, Киа Мелвъртън и Моли О’Калахан. Снимка: Oli Scarff/AFP/Getty Images

Но Маккеон беше най-добрата звезда на шоуто.

Олимпийският шампион започна първи финала с една обиколка и завърши по идентичен начин в понеделник сутринта (AEST), за да надмине останалите австралийски велики Сузи О’Нийл, Иън Торп и Лейзъл Джоунс, които имат по 10 златни медала всеки.

МакКеон беше изправен пред ожесточена конкуренция от най-бързите квалификанти Шайна Джак и Мег Харис, но въпреки че нейните сънародници се покачиха във вторите 25 метра, МакКеон намери друга екипировка, за да поведе чистата победа, тъй като Харис взе сребро, а Джак бронз.

Триумфът следва предишните й победи в Бирмингам в смесената щафета 4×100 свободен стил и щафетата 4×100 свободен стил за жени. Тя също така спечели четири златни медала на всяка от игрите в Голд Коуст през 2018 г. и изданието през 2014 г. в Глазгоу.

„Наистина е хубаво да бъда споменат заедно с някои от тези имена и ще бъда част от тази история за години напред, надявам се“, каза Маккеон. „Те са тези, които ме вдъхновяваха, когато бях млад. Спомням си, че ги гледах по телевизията и това запали огъня в мен да бъда там, където съм сега.

„Специално е. Това ме кара да се замисля за последните осем години от първите ми Игри на Британската общност. Виждам докъде съм стигнал като човек и спортист.”

Маккеон, която е и най-титулуваният олимпиец в Австралия с 11 медала – пет златни, два сребърни и четири бронзови – ще има възможността да добави към колекцията си на тези игри, когато участва в още четири състезания. По-рано в понеделник сутринта тя се класира най-бързо за финала на 50 метра бътерфлай.

Австралиецът Мадисън Леви (в средата вдясно) празнува със съотборници по ръгби 7 след спечелването на златото.
Австралиецът Мадисън Леви (в средата вдясно) празнува със съотборници след спечелването на златото в ръгби 7. Снимка: Джейкъб Кинг/Пенсилвания

Също така в плуването Зак Стъбълти-Кук (мъже на 100 м бруст), Джена Страух (жени на 200 м бруст) и Тим Ходж (мъже на 100 м бруст S8) грабнаха сребро, докато Блейк Кокрейн (мъже на 100 м бруст S8) и Сам Уилямсън (мъже на 100 м бруст S8) осигурени бронзови медали.

И Кайл Чалмърс остави настрана полемика от последните 24 часа да се класира най-бързо за финала на 100 метра при мъжете с второто най-добро време тази година.

Това дойде, когато Австралия спечели златото за първи път в турнира по ръгби 7 за жени с поражение с 22-12 от Фиджи на финала. Фиджи, които изхвърлиха Австралия от Олимпиадата в Токио на четвъртфиналите и ги победиха по време на груповите кръгове в Бирмингам, не можеха да се противопоставят на зелените и златните на финала.

Мадисън Ашби и Мади Леви вкараха опити, а Фейт Нейтън надхвърли два пъти, за да създаде преднина от 22-0 и удържа, докато Фиджи отбеляза точно преди края на мача и отново след сирената. Мъжкият отбор се задоволи с четвъртото място, като загуби с 26-12 от Нова Зеландия в мача за бронзовия медал.

В шокиращ и драматичен ден на колоезденеАвстралия спечели четири златни медала благодарение на Мат Ричардсън (спринт за мъже), Джорджия Бейкър (състезание по точки за жени на 25 км), Кристина Клонън (финал на часовника на 500 метра за жени) и параколоездачката Джес Галахър и пилота Кейтлин Уорд (тандем за жени на 1000 метра по часовник ).

Матю Ричардсън спечели драматично злато в спринта при мъжете.
Матю Ричардсън спечели драматично злато в спринта при мъжете. Снимка: Гари Боудън/REX/Shutterstock

Но това беше още един злощастен ден за Мат Глейцър, който смяташе, че е изпреварил Джак Карлин от Шотландия до бронза в спринта, но беше изхвърлен, след като комисарите на състезанието прецениха, че е използвал нечестен контакт.

Бо Уутън и неговият пилот Люк Закария също си осигуриха бронз в тандем Б спринта при мъжете.

В гимнастиката Джорджия Годуин спечели първия си златен медал от Игрите на Британската общност в многобоя по художествена гимнастика. Жителката на Куинсланд, която спечели сребро в отборното състезание през уикенда, показа вълнуващо представяне в четвъртата си и последна дисциплина в Арена Бирмингам, където изпълни съчетанието си на пода с версия на Feeling Good на Майкъл Бубле.

Годуин завърши пред Ондин Ачампонг от Англия и Ема Спенс от Канада, за да стане първата австралийка, спечелила състезанието след Лорън Мичъл в Делхи 2010 г. 24-годишната състезателка направи това въпреки шансовете си, тъй като обмисляше да пропусне Игрите през 2022 г. поради контузии в глезена.

В триатлона Софи Лин закотви Австралия до бронза в щафетата на смесените отбори, за да надгради бронза на Мат Хаузър в индивидуалното състезание преди два дни.

Женският отбор по крикет спечели победа с девет уикета над Барбадос, за да си гарантира място на полуфиналите преди последния мач от групата срещу Пакистан в сряда.

Волейболният отбор, носител на сребърен олимпийски медал, Таликуа Кланси и Мариафе Артачо дел Солар, спечели първия си мач на билярд, побеждавайки Шри Ланка в два сета.